چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم

چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم آموزشی

حتما خلاقیت واسه شمام جزو موضوعات مهمه و صد درسته که دل تون می خواد فرزندان تون هم جزو بچهایی باشن که ذهن خلاقی دارن و همین تمایل شما اهمیت این موضوع رو صدبرابر می کنه. حالا حتما این سؤال واسه تون پیش میاد که ما چقدر می تونیم در این خلاقیت موثر باشیم و اصلا چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم ؟ باید در جواب این سؤال بگم که شما به عنوان پدر و مادر (یا مربی و پرستار) واسه اطمینان از خلاقیت کودک تون و البته حفظ و پرورش این خلاقیت، کارای زیادی می تونین بکنین.

چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم آموزشی

تحقیقات نشون میدن که مهارت ها با بالاتر رفتن سن، رشد می کنن. با گذشت زمان و رشد کودک، تصور اون اینه که توانایی هاش تغییری نکرده؛ پس این شما هستین که باید اونو تشویق کنین تا بیشتر و بهتر از ذهنش استفاده کنه. این باعث می شه اعتماد به نفس کودک بالا برود و سعی کنه تفکر خلاقانه تری نسبت به قبل داشته باشه. اینطوری احتمال داره که بتونین کودکان خلاق و ماهر پرورش بدین.

در این مقاله ۱۰ پیشهاد به شما ارائه میدیم تا ببینین که چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم.

 

۱. سؤالاتش رو با سؤال جواب بدین

چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم آموزشی

۲. واسه جواب دادن به سؤالاتش هم فکری کنین

چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم آموزشی

همین طور که بچه شما بزرگ تر می شه، سؤالاتش هم سخت تر می شن و شما به خیلی از سؤالات نمی تونین جواب بدین؛ اما به عنوان پدر و مادر بعضی وقتا احتیاج دارین که نذارین کودک تون بفهمد جواب سؤالش رو نمی دونین؛ چون از نظر کودک، شما تنها منبع پایانی اطلاعات هستین و همه چیز رو میدونید. وقتی دچار این مسئله شدید، بهترین راه حل اینه که از خود بچتون کمک بگیرین. به جای اینکه جواب تون و پس اعتماد بچتون رو با حدس زدن به خطر بندازین، بهترین جواب اینه: «نمی دونم» یا «مطمئن نیستم. اما باور دارم جواب اینه…» و بعد اضافه کنین «بیا با هم جواب درست رو پیدا کنیم». حتما هنگام تحقیق واسه پیدا کردن جواب، با کودک تون همکاری کنین. این تحقیقات حتی ممکنه یک جست وجوی ساده ی اینترنتی باشه. باید مراقب باشین امکانات دیگر رو ندیده نگیرید. شاید کتابی درباره موضوع مورد نظر داشته باشین، سراغش برید و نگاهی بهش بندازین. بچتون ممکنه به خوندن این کتاب و موضوعش علاقه مند باشه، پس قبل از مراجعه به اینترنت، به کتابخونه تون مراجعه کنین تا کودک تون هم همین روش رو پیش بگیره. کتابخونها همیشه بهترین و مطمئن ترین منابع اطلاعاتی موجود هستن.

از طرفی دیگر، سعی کنین واسه جواب دادن از آزمایش یا مثالای مثل و تصاویر کمک بگیرین. زمانی که پسر دوست داشتنی و دانشمندم ازم می پرسد: «به چه دلیل سر پیچ جادها باید آروم تر رانندگی کنی؟» من با کشیدن یک طرح ساده درباره نیروهای جور واجور که هدایت کننده ی شتاب یک اتومبیل هستن بهش جواب میدم و براش توضیح میدم که اینجاا احتمال تصادف بیشتره. این طرح ساده و روشنه و اونو قانع می کنه.

۳. به شکست خوردن شون هم جایزه بدین

چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم آموزشی

چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم آموزشی

همه ما بارها درباره شکست در کسب وکار، پذیرش و برخورد درست با اون شنیده ایم. با این حال خیلی از پدر و مادرا، هنگامی که فرزندشان در کاری شکست می خوره مستقیم یا غیرمستقیم اونو مجازات می کنن. پسر شما در یک مسابقه ی شنا شرکت کرده و حالا نفر آخر شده. واکنش شما چیه؟ ممکنه بگید: «شاید شنا به درد تو نمی خوره»، «بهت گفته بودم که باید بیشتر تمرین کنی»، «فلانی نفر دوم شد، تازه دوسالم ازت کوچیک تره» و چیزایی مثل این. حتی پدر و مادرهای دلسوز هم طور دیگری رفتار مشابهی رو انجام میدن: «مهم نیس، در هر صورت تو هرجوری که باشی من دوسِت دارم».

ممکنه فکر کنین رفتار پدر و مادر دلسوز یا جمله ای که استفاده کردن، مثبته؛ اما نکته اینجاست که هر دو نوع برخورد یک نتیجه داره. متأسفانه، شما جزو هرکدام از این والدین باشین نتیجه رفتارتون فقط یک چیزه: بچتون اون قدر دلسرد می شه که شاید دیگر در هیچ مسابقه ی شنایی شرکت نکنه. بدتر از اون اینه که حتی ممکنه رفتار شما، اونو از سعی واسه تموم چیزایی که مطمئن نیس بتونه بکنه هم منصرف کنه.

خیلی بهتره که بگید: «من بهت افتخار می کنم که تصمیم گرفتی وارد این مسابقات بشی و تلاشتو کردی». اگه پسرتون احساس خیلی بدی داشت و حس کردین حالش خیلی بدتر از این حرف هاست، به یاد داشته باشین بیان احساسات فوری لزومی نداره. از اون بپرسید: فکر می کنی به چه دلیل نفر آخر شدی؟ با این روش بهش فرصت میدید تا دلایل شکستش رو جدا سازی و بررسی کنه و دفعه ی بعد کارکرد بهتری داشته باشه. در عین حال اعتماد به نفسش هم پایین تر نیاد. شاید هم اون اون قدر عصبی شده باشه که حتی نتونه درست نفس بکشه. اشکالی نداره! از همین فرصت واسه اینکه بهش یاد بدین چیجوری دفعه ی بعد با عصبانیتش روبه رو شه، استفاده کنین.

۴. به کودک تون آشپزی یاد بدین

چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم آموزشی

آشپزی یکی از کارای فوق العاده خلاقانه و جذابه! این رو همه ما میدونیم. به یک کیک فکر کنین! با آرد، تخم مرغ، شکر و چند چیز ساده ی دیگر شروع می کنین، مخلوط شون که کردین می ذارین با گرما بپزد؛ نتیجه یک کیک شگفت انگیز و خوشمزهه. یکی از دوستان من که یک معلم شیمیه، یک بار واسه اینکه به پسر من کیک پختن یاد بده تا توضیح چند مراحل شیمیایی بین پختن کیک هم پیش رفت!

وقتی بچه ها پخت و پز رو یاد بگیرن، مثلا بتونن یک املت ساده درست کنن، شما خیلی بالاتر از یک املت جلو رفته اید و اجازه دادین اونا «تجربه» کنن، این به ما می فهماند که بچه تا خودش، شما و آشپزخانه رو نشناسه و بین آشپزی خرابکاری نکنه، اول اینکهً نمیتونه یاد بگیره و دوم اینکهً واسه کارای خلاقانه یا سخت تر و بیرون از بخش ی آشپزخانه و خونه، جرأت آزمون و خطا نداره. اگه دوست داره دو برابر شکلات روی کیک بریزه، اجازه بدین این کار رو بکنه. سخت نگیرید، این فقط یک کیکه! اگه شانس بیاره کیکش خراب نمی شه. اما حتی اگه چیز خوبی هم از آب درنیامد، اون با «تجربه کردن»، یک مراحل مهم و خلاقانه یاد گرفته، اینکه یاد میگیره وقتی همه چیز داره خراب می شه، چه جوری می تونه شرایط رو سروسامان بده. کیکش بیشتر از حد خشک شده؟! خوب اگه اعتماد به نفس لازم رو داشته باشه، شاید روی اونو با یک لایه خامه می پوشونه! گرچه این فقط یک کیک ساده س!، اما این راه حل الان خلاقانه به حساب میاد!

۵. بچتون رو با یک رژیم ساده و متعادل تغذیه کنین

چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم آموزشی

ذهن و بدن سالم حس بهتری در ما ایجاد می کنه، انرژی بیشتری داریم و بهتر فکر می کنیم. اگه از کودکی بچتون رو به تغذیه ی سالم عادت بدین، اون واسه تموم عمر، عادات غذایی خوب و سالمی داره و با احتمال کمتری دچار مشکل اضافه وزن می شه و با افزایش سن سلامتی اش کمتر به خطر خواهد افتاد. وقتی انرژی بیشتری داشته باشین، سرحال تر و بهتر به نظر می رسین و از همه مهم تر اینکه وقتی تعذیه ی سالمی داشته باشین فکر و ذهن خلاقانه تری دارین.

شگفت انگیز اینه که تعذیه ی سالم به شکل قابل توجه ای آسونه. خیلی ساده س!! فقط باید سعی کنین بچتون رو با گروه های غذایی سالم تغذیه کنین و اونو عادت بدین که کمتر از غذاهای شیرین و چرب استفاده کنه. اگه منابع تغذیه ی بچه ها از گروه های غذایی سالم باشه، دچار سیری کاذب نمی شن و اینطوری به تنقلات و شیرینی جات روی نمی بیارن. هر زمان که بچتون گرسنه می شه، از میوه ها به عنوانمیان وعده استفاده کنین. اگه به بچه اصرار کنین تموم غذایش رو بخورد و عوضش به عنوان جایزه بهش وعده یک بشقاب دسر بزرگ بدین، تنها اتفاقی که میفته اینه که اونو به پرخوری عادت دادین!

۶. خودتون هم خلاق باشین!

چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم آموزشی

کلید این قسمت خلاقیت خود شماس. طبق تحقیقاتی که در آمریکا انجام شده، بچهایی که پدر و مادرشان معمولا خودشون از پس کاراشون بر بین و اصطلاحا فنی هستن، (مثلا زمانی که لولهای خونه دچار مشکل می شن، بی معطلی به لوله کش زنگ نمی زنن و برعکس خودشون سعی می کنن مشکل رو رفع کنن) کودکان قدرتمندتری دارن. اون کودکان کم کم حس می کنن که مثل والدین شون می تونن خودشون از پس مشکلات برآیند و ذهن شون واسه حل مشکلات خلاقیت به خرج میده.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   کارت بازرگانی چیه و چه فایده هایی واسه کسب وکارها داره؟

وقتی شما سعی می کنین چیزی رو تعمیر کنین، به ویژه اگه مهارتی هم در این مورد نداشته باشین، به احتمال زیاد دفعات اول خرابکاری می کنین؛ پس دوباره سعی می کنین انجامش بدین. در این وضعیت بچه شما این رو به نوآوری تشبیه می کنه و یاد میگیره اشتباه کنه و از اشتباهش درس بگیره و دوباره امتحان کنه.

به عنوان پدر و مادر، باید اول خودتون به این استقلال در انجام کارا عادت کنین تا واسه بچتون هم مسئله ای عادی باشه. خوشبختانه در شرایط امروز، شما شانس بیشتری واسه این کار دارین؛ چون همه جور اطلاعاتی درباره تعمیر وسایل یا هر نوع خدمات دیگر مربوط به خونه، در اینترنت هست و می تونین از اون اطلاعات استفاده کنین. البته باید مواظب کارای خطرناک باشین. مثلا برق با کسی شوخی نداره؛ هنگامی که می خواید کارای برقی بکنین، مراقب خودتون و بچتون باشین و سعی کنین اقدامات ایمنی رو بهش یاد بدین.

۷. به جای درست کردن اشتباهاتش بپرسید: «به چه دلیل؟»

چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم آموزشی

زمانی که کودک تون اشتباهی می کنه، مثلا یک کلمه رو درست استفاده نمی کنه یا رفتارش بده، بی معطلی اشتباهش رو درست نکنین؛ بلکه درباره کاری که انجام داده با اون صحبت کنین و دلیلش رو بپرسید: «به چه دلیل این کارو کردی؟» یا «به چه دلیل این طوری فکر می کنی؟»

مثلا اگه سر میز، بچتون سوپش رو با سروصدا می خوره (فرض کردیم که شما ژاپنی یا چینی نیستین و این رفتار رو دور از ادب میدونید!) راه حل درست اینه که بی معطلی سرزنشش نکنین و نگید چه جوری باید سوپش رو بخورد. از اون بپرسید: «به نظرت این روش درست سوپ خوردنه؟!» اگه گفت «بله»، از اون بخواهید دلیلش رو توضیح بده و اگه گفت «نه»، از اون دوباره بپرسید پس به چه دلیل وقت غذا خوردن صدا در میاره؟!

به احتمال خیلی زیاد اون جواب میده که خیلی عجله داره چون بی اندازه گرسنهه و یا ممکنه بگه دوستانش هم همین طوری غذا می خورن. خوب حالا که سر صحبت باز شده، هدف پایانی تون رو اجرا کنین و درباره آداب درست غذا خوردن و سر میزِ غذا نشستن با کودک تون صحبت کنین. وقتشه درباره آداب سر سفره، احترام به بقیه و هرچیز دیگری که لازمه بدونه، حرف بزنین. اگه اون گفته که این نوع غذا خوردن رو از دوستان مدرسه اش یاد گرفته، با این کار می تونین اونو تشویق کنین که مثل مکالمه ی شما و خودشو با دوستانش داشته باشه و راه حلای خلاقانه واسه یاد دادن آداب درست غذا خوردن به دوستانش داشته باشه.

۸. از اسباب بازیا استفاده کنین

چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم آموزشی

اسباب بازیایی که در این سالای گذشته ساخته شدن، به طور کنترل شده ای می تونن به تجربه کردن کودکان کمک کنن. مثلا لگوهای جذابی که این مدت ساخته شدن، حتی می تونن تجربه ساختن یک کشتی رو واسه یک بچه جفت و جور کنن. بازیای الکترونیکی هم می تونن همین طور باشن. این طور بازیا بد نیستن؛ اما باید قبول کرد تعداد شون محدوده.

قبل اینکه اسباب بازی بخرین، از به درد بخور بودن اونا واسه کودک تون مطمئن شید. اگه مثلا لگو می خرید، حواس تون باشه تعداد تکه هاش اون قدر باشه که خلاقیت کودک رو واسه ساختن چیزای جور واجور به کار بندازه. اسباب بازیایی بخرین که به وسایل واقعی در زندگی مثل ساختمانا یا وسایل نقلیه نزدیک باشن تا کودک با ساختن مدلای کوچیک تر، خلاقیتش واسه آینده و ساختن چیزای جور واجور در ابعاد بزرگ تر فعال شه. این نوع بازیا مثل ورزش، ذهن رو قوی نگه می داره!

یادتون باشه اسباب بازی به چیزای گرون از مغازه های اسباب بازی فروشی بزرگ محدود نمی شه. یک جعبه مقوایی بزرگ ساعتا بچه ها رو سرگرم می کنه. حتی یک تکه چوب در جنگل در یک گردش خانوادگی بچه ها رو مجبور به سعی و بازی می کنه. کاغذ، مدادرنگی و خیلی موارد دیگر، گوشه و کنار خونه می تونه به عنوان اسباب بازی الهام بخش باشه و کودک رو به خیال پردازی مجبور کنه. یادم میاد وقتی برادرم کوچیک بود، از ورقای آلومینیومی دور شکلات، توپای کوچیک درست می کرد و با عروسکا و ساختن یک دروازه با دستمال کاغذی، ساعتا فوتبال بازی می کرد. برادرم الان طراح و گرافیست موفقیه!

باید کمی انصاف داشته باشم و بگم تحقیقات گذشته نشون داده که گرچه بازیای الکترونیکی جنگی یا زد و خورد پیشنهاد نمی شن، اما بازیای الکترونیکی زیادی هم هستن که واسه خلاقیت مفیدند. بیشتر این بازیا در ازای موفقیت و رد کردن مراحل، به فرد پاداش میدن و این عالی و تشویق کننده س؛ چون رد کردن اون مراحل احتیاج به آزمون و خطا و کمی خلاقیت داره. اگه فرزندان تون مثل این بازیای الکترونیکی رو زیاد انجام میدن خیلی نگران نباشید؛ چون مانع خلاقیت شون نمی شه. اما مراقب باشین که به اندازه کافی از هوای سالم بیرون از منزل استفاده کنن (البته اگه هوا سالم بود!) و از ورزش هم غافل نشن.

۹. پاداشی بیشتر از سعی شون در نظر بگیرین

چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم آموزشی

دخترتان به خونه میاد و می فهمید که در امتحان نمره عالی گرفته! حتما وسوسه میشید که بهش جایزه بدین. خیلی هم عالی! فقط بهتره نگید: «تو در امتحان صددر صد موفق بودی! این عالیه! تو خیلی باهوشی!» به جاش این جمله رو امتحان کنین: «تو خیلی سعی کردی، عالی درستو خوندی و ببین چه نتیجه ای گرفتی! من واقعا به تو و تلاشت افتخار می کنم! ببین اینم نتیجه ش!»

فردا وقتی از امتحان زبون برگشت و حس کردین ناراضیه بگید: «مهم نیس چه نمره ای بگیری. من می دونم که خیلی درس خوندی و سعی کردی؛ تلاشت از نمره مهم تره. اما بگو ببینم فکر می کنی به چه دلیل امتحانت عالی نبوده؟ به نظرت واسه دفعه ی بعد باید چیکار کنی که نمره بهتر بگیری؟»

خلاقیت و علم معمولا برآیند یادگیری هستن. خلاقیت یعنی «واسه همه چیز سعی کن و به دنبال راه حلای جور واجور واسه مشکلات جورواجور باش». به کودک تون انگیزه بدین واسه یادگیری سعی کنه، بیاموزد که درباره مشکلاتش مطالعه کنه تا بتونه از پس اونا بربیاد؛ این یعنی آموختن مهارتای باارزشی که واسه زندگی به اونا احتیاج داره و تشویقش به اینکه از ذهن خودش استفاده کنه.

نکته طنز ماجرا اینه که وقتی واسه موفقیت به بچه ها جایزه میدید، کودکان با هوش معمولا از این موضوع رنج می برن. چون زمانی که کوچیک تر هستن مثل بقیه بچه ها نیستن و پاداشایی که واسه اونا در نظر گرفته می شه، به نظرشون نمیاد. اما خوشبختانه زمانی که سن شون بالاتر میره در محیطای آموزشی به رقابت کشیده می شن و انگیزه لازم واسه سعی و مطالعه رو به دست میارن.

۱۰. مشکلاتی رو که با همسرتون دارین، برطرف کنین

چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم آموزشی

هر ازدواجی ممکنه دچار آسیبایی شه. بیشتر زن و شوهرا اعتراف می کنن که با همسرشان، دچار مشکلات و اختلاف نظرایی هستن. هنگامی که پیشه کودک با هم بحث تون می شه و می خواید اختلاف نظرهایتان رو رفع کنین یا درباره اش صحبت کنین، واکنش طبیعی شما اینه که از کودک فاصله بگیرین (می فرستیدش دنبال نخود سیاه). البته حق دارین؛ چون نگران هستین نکنه نا آرومی به دلیل بحث شما، بچه رو ناراحت کنه.

چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم آموزشی

با وجود اینکه شما نگران بچتون هستین، اما با این کار کودک رو دچار اختلاف می کنین؛ چون در اول اونو در خطر درگیری یا مشکل قرار میدید و بعد بی معطلی اونو از اون مخفی می کنین. ، خلاقانهه! البته فقط درباره دور نگه داشتن بچه ها از دعوا!

اگه بحث تون رو وقتی بچتون نیس، شروع کنین و ادامه بدین، منطقی تر به نظر نمی رسه؟! در هر صورت نکته مهم اینه که درباره اش با کودک تون صحبت کنین؛ چون اون در هر صورت می فهمه که تنشی در کاره. مثلا بهش بگید: «مشکلی پیش اومده که باید حل بشه. پس ما میریم طبقه ی بالا درباره ش حرف بزنیم. سعی می کنیم احساسات همدیگه رو درک کنیم، سعی می کنیم با هم خوب باشیم، قراره فقط درباره مشکل حرف بزنیم و هیچ کدوممون عصبانی یا ناراحت نیستیم» به نظر میاد این روش هم منطقی تر باشه، هم بچتون رو نگران نکنه و از طرفی اونم یاد می گیره موقع بروز مشکل فقط به پیدا کردن راه حل توجه کنه.

لازم نیس درباره جزئیات با اون حرف بزنین. نکته مهم اینه که هنگامی که با همسرتون دچار مشکل میشید، واسه رابطه هرکدام از شما با بچتون مشکلی پیش نیاد و از طرفی بتونین درباره کودک اتفاق نظر داشته باشین.

منبع : creativitypost

دسته‌ها: آموزشی