منبع ارسال این کارت واسه داوطلبانی که بخوان از این امتیاز بهره مند شن، شعب اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران تو تهران و شهرستان هاست که الان بعضی شرکتای جور واجور این رو به عنوان نماینده واسه افراد می تونن بکننن. در مورد افرادِ حقوقی مثل شرکتای جور واجور، ارسال این کارت به شرط اینه که بازرگانان، مؤسسه یا شرکت خود رو در دفتر ثبت تجارتی ثبت کنن (یعنی به شکل شرکتای ثبت شده پیش منبع ثبت شرکتا، به فعالیت بدن). این کارت واسه شاغلین اداره جات دولتی که به شکل تموم وقت مشغول به کار باشن صادر نمی شه.

کمه کم مدرک تحصیلی واسه اخذ این کارت دیپلم و کمه کم سن ۲۴ ساله. دارنده ی این کارت می تونه انصراف خود رو از داشتن اون به اتاق بازرگانی و تعاون (همون منبع ارسال) آگاهی بده. واسه هر شرکت و شخص حقیقی، تنها یک کارت صادر می شه.

امتیازات کارت بازرگانی

کارت بازرگانی چیه و چه فایده هایی واسه کسب وکارها داره؟ آموزشی

  1. دارنده ی این کارت اگه شخص حقیقی باشه، به عنوان تاجر شناخته می شه، امتیاز این مسئله در اینه که تجار دارای امتیازات خاص و ویژه ای به نسبت افراد عادی هستن که صاحبِ کارت بازرگانی هم از اونا بهره مند میشه.
  2. واسه افرادِ دارای این کارت که به دلیل تجارت مجبور به سفرهای زیاد هستن، ویزای تجاری صادر می شه (که با توجه به قوانین هر کشوری این مسئله متفاوت هستش).
  3. سومین امتیازِ داشتن کارت بازرگانی واسه صاحب اون، امکان عضویت اون در اتاقای بازرگانیه.
  4. چهارمین و یکی از جالب ترین امتیازات خاصِ کارت بازرگانی، اینه که امکان ثبتِ نام و علائم تجاری غیرفارسی (لاتین) رو به شکل استثنا به دارنده ی اون می ده.
  5. پنجمین مزیتی که میشه واسه این کارت نام برد، امکان واردات کالا از مناطق آزاد کشور به داخل مرزهای کشوره.

در مورد وجود و چگونگی کارت بازرگانی میشه به موارد زیر اشاره کرد: این کارت با مدت اعتبار یک الی پنج سال واسه دارنده ی اون صادر می شه، و قابل تمدید هم هست و در صورت تأیید به وسیله وزارت بازرگانی، معتبره.

ارسال این کارت واسه بازرگانان و شرکتای خارجی به شرط معامله متقابله، یعنی در صورتی به بازرگانان خارجی کارت بازرگانی در ایران داده می شه که در کشور اونا هم به بازرگانان ایرونی اجازه فعالیت بازرگانی به شکل دوطرفه داده شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری پول خرج کنیم؛ با رعایت ۱۰ پیشنهاد مقتصدانه همیشه پولدار بمونین

نکته بعدی که دانستن اون لازم به نظر می رسه، امکان باطل شدن این کارته. درسته که این کارت واسه دارنده ی اون به شکل مدت دار صادر می شه ولی مثل هر مجوز دیگری تحت شرایطی قابل ابطاله. به طور مثال اگه دارنده ی این کارت بدون یکی از شرایط چندگانه واسه ارسال این کارت باشه یا بعدا اون شرایط رو از دست بده، کارت باطل میشه. حال اگه دارنده ی این کارت انجام دهنده قاچاق بشه طبق ماده ۳۰ قانون گمرک ایران، در صورت گرفتن اینکه فرد انجام دهنده این جرم شده، از عضویت به شکل دائم یا موقت در اتاق بازرگانی محروم شده و کارت اونم باطل شدن می شه.

واسه اشخاصی که به دلیل ارتکاب جرم، به حکم مقامات قضایی از تموم یا بعضی حقوق اجتماعی محروم می شن (اگه محرومیتِ مصرحِ اون در این مورد باشه) کلا کارت بازرگانی صادر نمی شه. واسه افراد ورشکسته که هنوز وضعیت تصفیه ی حسابای اونا مشخص نیس، هم کارت بازرگانی صادر نمیشه.

شکلای جور واجور کارت بازرگانی

  1. کارت تجاری، که نوع غالب اینه و واسه ثبت و سفارش و ترخیص کالا و صادرات و واردات کالا استفاده می شه.
  2. کارت خدماتی، که فقط واسه افراد حقوقی که مجوز سرمایه گذاری با زمینه فعالیت خدماتی دارن صادر می شه.
  3. کارت موردی، که واسه افراد حقیقی و حقوقی که واسه یک بار خواهان ترخیص کالای خود باشن صادر می شه.
  4. کارت تولیدی و صنعتی، که واسه افراد حقوقی که دارای مجوز سرمایه گذاری با زمینه فعالیت تولیدی هستن صادر می شه (به این منظور که لوازم کارگاهی و مواد ساده ی لازم واسه تولیدات خود رو وارد و بعد اقدام به تولید کنه).

نکته آخر اینکه، صرف داشتن کارت بازرگانی بهش معنا نیس که دارنده ی اون می تونه تاجر موفقی باشه یا با مشکلات تجاری برخوردی نداشته باشه بلکه بعضی وقتا تجار موفقی هستن که حتی با وجود داشتن سابقه فعالیت طولانی تازگیا به دنبال اخذ این کارت هستن. برخلاف تصور عام و مشاورهای خالی از تخصص، داشتن تحصیلات در مورد ی مدیریت بازرگانی، شرط اخذ این کارت یا حتی موفقیت در تجارت نیس.

تهیه شده در: chetor.com


۱

دسته‌ها: آموزشی