شناسنامه ی کتاب

عنوان اصلی کتاب: Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future

عنوان کتاب به فارسی: زندگینامه ی ایلان ماسک: تسلا، اسپیس اکس و سعی واسه آینده ای شگفت انگیز

نویسنده: اشلی ونس (Ashlee Vance)

سال پخش: ۲۰۱۵

 

درباره کتاب

این کتاب نگاهی به زندگی ایلان ماسک میندازه. اون یکی از هیجان انگیزترین، غیرقابل پیش بینی ترین و جاه طلب ترین کارآفرینان سیلیکون ولیه. ایلان ماسک، ما رو به یاد ابرقهرمان معروف تونی استارک میندازه، بیشتر به این خاطر که ایلان ماسک یکی از افرادیه که خون رو به رگای اختراعات آمریکایی بازگرداندهه؛ درواقع اون آمریکا رو از نو «ساخته» است.

این کتاب به زندگی کارآفرین معروف آمریکایی و خالق شرکتای اسپیس اکس، تسلا و سولارسیتی می پردازه. ایلان ماسک اخیرا یکی از شرکتای اینترنتی خود به نام پی پال رو به مبلغ یک و نیم میلیارد دلار فروخت. اشلی ونس در این کتاب همه جنبه های زندگی این خیلی باهوش ی بزرگ رو به خواننده نشون می ده. از کودکی پرآشوب اون در آفریقای جنوبی گرفته تا فرار به آمریکا و درنهایت نوآوریای اون در بخش ی فناوری و کارآفرینی هاش.

کتاب ایلان ماسک: تسلا، اسپیس اکس و سعی واسه آینده ای شگفت انگیز آموزشی

ونس از داستان زندگی ماسک استفاده می کنه تا به یکی از سؤالات زندگی همه ما بده. در رقابت شدید امروز، کشوری با نوآوریای زیاد می تونه به رهبر دنیا تبدیل شه؟ اون می گه ماسک یکی از غیرمعمول ترین و چشمگیرترین افراد در تاریخ تجاری آمریکاست. درواقع اون ترکیبی امروزی از مخترعینی مثل توماس ادیسون، هنری فورد، هاوارد هیوز و استیو جابزه. اون همه انرژی و ثروت خود رو به این اختصاص داده که آینده ای تازه بسازه. آینده ای که ما رو به طرف دنیای علمی-تخیلی رؤیاهایمان جهت می ده.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم

این کتاب واسه شماس؟

این کتاب داستان جالبی داره. داستانی هیجان انگیز از مردی پیچیده و موفقیتای اون. ایلان ماسک موفقیتای زیادی داشته و واسه رسیدن به اهداف خود هیچوقت دست از سعی برنمی داره. این داستان می تونه واسه خیلی از افرادی که استعداد کافی واسه موفق شدن دارن، الهام بخش باشه. این کتاب به شما می گه که حتی اگه ایده ی شما جنون آمیز به نظر رسید، بازم از اون نگذرید. اگه ایلان ماسک تونست ایده های خود رو درمورد سفرهای فضایی و ماشینای برقی، به حقیقت تبدیل کنه، شمام می تونین!

در حاشیه

این کتاب نامزد دریافت کتاب سال فایننشال تایمز و کتاب مکینزی در سال ۲۰۱۵ شد. این کتاب برنده ی جایزه ی کتاب منتخب Goodreads در بخش علم و فناوری در سال ۲۰۱۵ شد. زندگینامه ی ایلان ماسک پرفروش ترین کتابِ نیویورک تایمز و بخش بین الملل اون بود. این کتاب بیشتر از یک میلیون نسخه فروش داشته.

اگه به این نوع از کتابا علاقه دارین می تونین زندگینامهای افراد موفق دیگری مثل استیو جابز و جف بزوس (Jeff Bezos) رو هم بخونین. کتابایی هستن که شما رو با مراحل ایجاد و موفقیت شرکتای بزرگ دنیا آشنا می کنن. از بین اونا میشه به «طرز کار گوگل»، «علی بابا: خونه ای که جک ما (Jack Ma) ساخته»، و «کفش سگ: خاطرات خالق کفش نایکی» اشاره کرد.

اشلی ونس نویسنده ی موفق مجله تجاری بلومبرگ و مجری برنامه «سلام دنیا» است. اون پیش از این واسه نیویورک تایمز و رجیستر کار می کرد.

اون در آفریقا ی جنوبی متولد و در تگزاس بزرگ شد و در دانشگاه پامونا تحصیل کرد. اون بیشتر از ده سال از عمر خود رو صرف نوشتن درمورد دنیای فناوری کرده. از اون به عنوان تاریخ نگار سیلیکون ولی یاد می کنن.دسته‌ها: آموزشی