شناسنامه کتاب

عنوان: تفکر زائد

نویسنده: محمدجعفر مصفا

انتشارات: نشر پریشون

تعداد صفحه: ۲۱۴

درباره کتاب

«تفکر زائد پندار و توهمیه که در لباس اندیشه روشن می شه. تا زمانی که این نوع تفکر­ (و واقعا توهم) حاکم بر ذهنه، زندگی و هستی آدم در ابری از تیرگی خواهد گذشت، بی هیچ هدف و راه روشن و بدون کمترین تسلط بر زندگی.»

این جمله پشت کتاب مصفا خود گویای زاویه دید نویسنده به آدم و هستیه. مصفا در این اثر با ترسیم کارکرد­ های ذهن، اثر اونا رو در نگاه آدم به زندگی توضیح می­ بده. اون در اول نگاه آدم به پدیده ­ها رو به دو بخش تقسیم می­ کنه. این تقسیم بندی پایه و پایه بقیه ی نظرات اونه.

اون باور داره: «ذهن ما عادت کرده به اینکه جریانات و رویدادهای زندگی رو از دو جنبه و دید نگاه کنه و با اونا دو نوع رابطه داشته باشه: یکی دید یا رابطه ­ی واقعی و دیگری ذهنی. من می بینم شما به فرم خاصی راه می روید، دست تون رو سریع یا آهسته حرکت میدید، پای تون رو بلند یا کوتاه برمی­ دارین، راست یا خمیده راه می­ روید.

در این دید من به راه رفتن شما به صورتی که واقعاً هست نظر دارم ـ بدون هیچ تعبیر و معنای خاصی. ولی من تنها به این دید اکتفا نمی­ کنم. به راه رفتن شما از جنبه ی دیگری هم نگاه می کنم و در اون چیزی می بینم که مربوط به واقعیت راه رفتن نیس. بلکه تعبیر و تفسیریه که ذهن خود من از راه رفتن شما می کنه. مثلاً می گه این طرز راه رفتن موقرانه یا غیرموقرانهه، متواضعانه یا متکبرانهه، متشخصانه یا حقیرانهه. ما با تموم جریانات و پدیده های زندگی همینطوری در رابطه ایم.»

این کتاب واسه شماس؟

مصفا در این کتاب جنبه ای نو و دید تازه ای رو داستان می کنه؛ اینکه می ­توان در برخورد با سختیا و مشکلات نگاه دیگه ای داشت. تحلیلا و بیان این کتاب ساده و همه فهمه؛ از این جهت که هر کسی با کمی تامل با اون رابطه برقرار می ­کنه. ویژگی خاص کتاب اینه که اصول خودشناسی که موفقیت رو تضمین می کنه بسیار ساده توضیح داده. در این کتاب، تقریبا تموم اصول خودشناسی توضیح داده شده. اگه کسی به شناخت خود علاقه داشته باشه، پیشنهاد می کنیم حتما این کتاب رو بخونه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری کار پیدا کنیم؛ ۸ پیشنهاد کاربردی واسه جویندگان کار

فکر می کنین دلیل اینکه ما هیچوقت از وضع موجود خود راضی نیستیم چیه؟ به چه دلیل همیشه در احساس ناراحتی -ناراحتی به خاطر چیزی که فکر می کنیم باید داشته باشیم، و نداریم- به سر می بریم؟ به چه دلیل به هر جا برسیم، بازم با تشنگی و ولع می دویم تا به جایی دیگر برسیم؟ به چه دلیل همیشه به آینده نگاه می کنیم؟ توجه زیاد به آینده نشون دهنده این نیس که در وضع موجود خود نقصی می بینیم که باید اونو در آینده جبران کنیم؟» اگه خوب توجه کنیم، درمی یابیم که در سراسر زندگی ما این جریان هست که هر شب پیش خودمون فکر می کنیم: «من شخصیتی ناقص و بد دارم و باید اونو به شخصیت دیگری جز این تبدیل کنم.» و این جریان در تموم طول عمر ادامه داره.

کتاب تفکر زائد؛ یادگیری اصول خودشناسی واسه رسیدن به موفقیت آموزشی

اگه شمام با تموم این مسائل دست وپنجه نرم می کنین، باید بدونین که این کتاب جوابا و راهکارهای با ارزشی واسه شما داره.

در حاشیه

محمدجعفر مصفا (متولد ۱۳۱۲ شمسی، خمین) نویسنده، مترجم و مولوی شناس اهل ایرانه. اون کتابا و مقالات زیادی درباره خودشناسی و آدم شناسی نوشته. کتاب تفکر زائد یکی از کتابای پرفروش درزمینه ی روان شناسی شخصی به زبون فارسیه. این کتاب تا الان بیست بار تجدید چاپ شده.دسته‌ها: آموزشی