شناسنامه ی کتاب

عنوان اصلی کتاب: Big Little Lies

عنوان کتاب به فارسی: دروغای کوچیک بزرگ

نویسنده: لیان موریاتی

سال پخش: ۲۰۱۴

 

درباره کتاب

«کتاب دروغای کوچیک بزرگ» نگاهی تازه به همسران سابق، همسران دوم، مادران و دختران میندازه. این کتاب به رسواییای مدرسه و دروغای کوچیک خطرناکی می پردازه که همه ما به خودمون می گیم تا زنده بمونیم.

بعضی وقتا دروغای کوچیک بیشترین آسیب رو به ما می رسانند …

قتل … یک تصادف غم انگیز … یا والدینی که بد رفتار می کنن. چیزی که مسلمه اینه که کسی مُرده. ولی مقصر چه کسیه؟

این کتاب داستان سه زن رو تعریف می کنه که سر دوراهی مونده ان …

«مادلین» زنی پرانرژی و پرانرژیه. اون شوخه و به بقیه کنایه می زنه. همه چیز رو به یاد میاره و هیچکی رو نمی بخشد. شوهر سابقش ازدواج کرده و با خونواده جدیدش به محله ی اون اومدند. دختر نوجوون مادلین هم مادر جدیدش رو ترجیح می ده.

کتاب دروغای کوچیک بزرگ؛ داستان زنانی که با وجود تجربه کردن خشونت بازم لبخند میزنن آموزشی

کتاب دروغای کوچیک بزرگ؛ داستان زنانی که با وجود تجربه کردن خشونت بازم لبخند میزنن آموزشی

ازدواج

کتاب دروغای کوچیک بزرگ؛ داستان زنانی که با وجود تجربه کردن خشونت بازم لبخند میزنن آموزشی

«سلست» زن قشنگ و مهربانیه، اون قدر قشنگ که مردم در خیابون بهش خیره می شن ولی بعضی وقتا کلافه به نظر می رسه که با پسرهایی که داره طبیعیه. حالا پسرهای دوقلوی اون دارن به مدرسه می رن و همه فکر می کنن حالا سلست و شوهرش گل سر سبد انجمن اولیاومربیان هستن. ولی در چشم همه بودن بهایی داره و سلست تازه داره میفهمه این بها چقدر گزافه.

«جین» یک مادر تنهاست که تازه بهش شهر اومده. اون اون قدر جوونه که بقیه ی مادرها فکر می کنن پرستار بچهه. اون بی آخر غمگینه و در مورد پسر خود شکایی داره؛ ولی به چه دلیل؟

مدلاین و سلست خیلی زود جین رو زیر پر و بال خود می گیرن. هیچ کدوم از اونا نمی دونن جین و پسر کوچولوی اون چه تأثیری بر زندگی همه اونا دارن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   کتاب فکر کنین و پولدار شید؛ کتابی واسه پولدار شدن در همه ابعاد زندگی

این کتاب واسه شماس؟

«کتاب دروغای کوچیک بزرگ» تا پاسی از شب شما رو بیدار نگه می داره، وقتی شروع کردین نمی تونین اونو زمین بذارین. نثر ساده و نگاه عمیق این رمان شما رو مسحور می کنن. شخصیتای «کتاب دروغای کوچیک بزرگ» زنان واقعی هستن، زنانی که ممکنه هر روز با اونا دمخور شید و به زندگی آروم و زیبایشان غبطه بخورین. ولی واقعیت اینه که هرکی دردها، ناامیدیا و شکای خود رو داره. همه ما هر روز دروغای کوچیک و بزرگی می گیم تا ظاهر زندگی مون رو حفظ کنیم.

کتاب دروغای کوچیک بزرگ؛ داستان زنانی که با وجود تجربه کردن خشونت بازم لبخند میزنن آموزشی

ولی سؤال اینجاست: واسه حفظ آبرو تا کجا دروغ می گین؟ کدوم بیشتر مهمه؟ آبروی شما یا سلامت روح و جسم تون؟ این رمان ما رو با واقعیتای تلخ زندگی بیشتر زنان جهان آشنا می کنه. سکوت، سکوت و لبخندی که گویی بر لب تموم زنان دوخته شده تا سر از هیچ رازی برندارند.

زنان این داستان مثل خود ما، مادران و دختران مون با این سؤال روبرو می شن که دروغ بگیم و لبخند بزنیم یا با واقعیت تلخ و سیاه روبه رو شیم و کاری کنیم؟

در حاشیه

این رمان برنده ی جایزه ی Davitt واسه بهترین رمان بزرگ سالان در سال ۲۰۱۵ شد. Goodreads در سال ۲۰۱۴ این رمان رو نامزد دریافت بهترین رمان کرد. «دروغای کوچیک بزرگ» پرفروش ترین رمان نیویورک تایمز بود که مجله سرگرمی هفتگی اونو «پرفروش آتشین» خواند.

شبکه HBO تازگیا سریال کوتاهی طبق این کتاب ساخته که برنده ی جوایز زیادی شد و خیلی مورد توجه منتقدین قرار گرفت.

موریاتی نویسنده ای استرالیاییه که رمانای زیادی ازجمله «راز شوهر»، «دروغای کوچیک بزرگ » و «مقصر دیوونه واقعی» نوشته. اون قبل اینکه نویسنده شه در یک شرکت تبلیغاتی کار می کرد. در سال ۲۰۰۴ اون مدرک کارشناسی ارشد خود رو از دانشگاه مک کواریِ سیدنی گرفت و اولین رمانش رو منتشر کرد. اونم حالا به همراه همسر و دو فرزندش در سیدنی زندگی می کنه.دسته‌ها: آموزشی