مشخصات کتاب

عنوان اصلی کتاب: Reunion

عنوان کتاب به فارسی: دوست بازیافته

نویسنده: فرد اولمن (Fred Uhlman)

سال پخش: ۱۹۷۱

خاطرم هست که در یکی از روزهای دی ماه سال ۹۲ با یکی از دوستان دوره دبیرستانم دیدار تازه کرده بودیم و نزدیک میدون فاطمی قدم می زدیم که مسیرمون به یک کتابفروشی افتاد. «دوست بازیافته» رو همانجا یافتم … کتابی با قطع جیبی، نوشته فرد اولمن.

گرچه درباره جنگ جهانی دوم و قدرت گرفتن نظام هیتلری بسیار خونده و شنیده ایم اما با گذشت این همه سال هنوزم آثاری ایجاد می شن که از زوایای جدید و غریب تری به این فاجعه می پرازن. «کتاب دوست بازیافته»، به قول آرتور کوستلر، شاهکار کوچکیه که با حجمی کم، یکی از دردناک ترین فاجعهای تاریخ بشر رو با لحنی آروم و پر از دلتنگی میگه.

داستان این کتاب روایتیه از شروع دوستی دو پسر نوجوون آلمانی که پیش از جنگ جهانی دوم و در سال ۱۹۳۲ در دبیرستانی در شهر اشتوتگارت با همدیگه همکلاس می شن. یکی از اونا یهودیه و هانس نام داره؛ دیگری کنراد، یک تسلط زاده ی نازیه. علایق مشترک این دو نفر و عشق به سرزمین مادری شون آلمان، دوستی و الفتِ بین شون رو روزبه روز عمیق تر و جدی تر می کنه. به دنبال قدرت گرفتن حزب نازی و تغییرات سیاسی، سرنوشت این دو رفیق شفیق هم به خاطر این بهش رو می شه و دست روزگار اونا رو از همدیگه جدا می کنه. پس از این جدایی و مهاجرت اجباریِ هانس و سعی اون واسه فراموشی همه خاطراتش از آلمان؛ پایان بندی داستان شما رو غافلگیر می کنن.

زبون کتاب دوست بازیافته بسیار روان و آهنگینه و راوی داستان، شما رو سوار بر ابر خیال خود به دنیای خاطراتش مهمون می کنه.

درباره زمونه ای که جسدهای آدمیان رو ذوب می کردن تا از اونا واسه پاکیزگی نژاد برتر صابون بسازند، صدها کتاب نوشته شده. اما یقین دارم که این کتاب کوچیک واسه همیشه جایی رو در کتابخونها از اون خود می کنن.

– آرتور کوستلر

 

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری کودکی خلاق داشته باشیم

جملاتی از متن کتاب

«بابام از صهیونیسم نفرت داشت. حتى فکر وجود اینجور مشربى به نظرش احمقانه مى رسید. بازخواهى سرزمین فلسطین پس از دو هزار سال به نظرش همون قدر بى معنى مى رسید که مثلا ایتالیایىا خواستار پس گرفتن آلمان باشن چون که زمانى نیروهاى روم قدیم اونو اشغال کرده بودن. مى گفت که تنها نتیجه اینجور ادعایى خونریزى دائمىه چون یهودیان باید با همه جهان عرب در افتند. و از این گذشته، بیت المقدس چه ارتباطى بهش داشت که اهل اشتوتگارت بود؟»

«قضیه هیتلر چیزى بیشتر از یک بیمارى گذرا نیس. چیزى مثل سرخکه که با بهبود وضع اقتصادى کشور از بین خواهد رفت. واقعا فکر مى کنین که هم میهنان کسانى چون گوته و شیلر، کانت و بتهوون تسلیم این مزخرفات می شن؟»

«تنها چیزى که مى دونستم این بود که آلمان همیشه میهن و خونه ى من بوده و هستش و یهودى بودنم در آخر به همون اندازه بى اهمیته که کسى به جاى موى بور، موى خرمایى داشته باشه.»

درباره نویسنده

اگه از بیوگرافی نویسنده ی کتاب بپرسید باید بگم فرد اولمن نویسنده و نقاش آلمانی، در سال ۱۹۰۱ در شهر اشتوتگارت و در خونواده ای یهودی به دنیا اومد. تحصیلات دانشگاهی خود رو در رشته حقوق تموم کرد و پس از روی کار اومدن هیتلر در سال ۱۹۳۳ به پاریس نقل جای کرد. اون در پاریس با کشیدن نقاشی و فروش اونا گذران زندگی می کرد.

کتاب دوست بازیافته؛ سرنوشت دو دوست در زمان جنگ جهانی دوم آموزشی

کتاب دوست بازیافته که اولین بار در سال ۱۹۷۱ منتشر شده بود بعد از چند سال سکوت در سال ۱۹۷۷ و با مقدمه ای که آرتور کوستلر بر اون نوشت با استقبال مخاطبان روبه رو شد. در ایران هم نشر ماهی این رمان رو با ترجمه ی مهدی سحابی منتشر کرده. امیدوارم این کتاب رو تهیه کنین و از خوندن اون لذت ببرین.

خوشحال میشیم نظرات خود رو درباره این کتاب با ما در بین بذارین.دسته‌ها: آموزشی