شناسنامه ی کتاب

عنوان اصلی کتاب: Leaders Eat Last

عنوان کتاب به فارسی: رهبران آخر از همه غذا می خورن

نویسنده: سایمون سینک (Simon Sinek)

سال پخش: ۲۰۱۳

 

درباره کتاب

این کتاب ادامه منطقی کتاب «اول بپرس به چه دلیل» است. در این کتاب سایمون سینک نگاش رو بالاتر می بره. اون در این کتاب سعی می کنه دلایل شخصی و فرهنگی موفقیت کسب وکارها رو بررسی کنه. این کتاب می پرسد: «این موفقیت چه جوری به دست اومده؟» واسه پیدا کردن جواب این سؤال اون به رهبران نظامی و دارندگان کسب وکار مراجعه می کنه. نتایج به دست اومده تعجب برانگیز هستن. اون مثل کتاب قبلی این نتایج رو کدبندی می کنه تا همه بتونن استفاده کنن.

اون در این کتاب به ریشهای زیست شناختی و روان شناسی آدم نفوذ می کنه تا ویژگیای یک رهبر خوب رو پیدا کنه. اون نه تنها این ویژگیا رو پیدا می کنه، بلکه نمایی از دنیایی متفاوت به خواننده می ده که در اون رهبران نقش واقعی خود رو اجرا می کنن. در این دنیا رهبران خود رو قربونی می کنن تا بقیه رو نجات بدن.

کتاب «رهبران آخر از همه غذا می خورن» چند نکته اساسی داره:

  • اعتماد مهم ترین نکته در هر سازمانه. واسه به دست آوردن اعتماد بقیه باید حقیقت رو بگید.
  • رهبر هر کسب وکاره که فضا و ظرفیتای شرکت رو تعیین می کنه. اگه رهبر کسب وکار دروغ گو، خودشیفته و دورو باشه، کارکنان اونم همون می شن. عکس این جریان هم صادقه. کارکنان از رهبر خود پیروی می کنن.
  • اگه کارکنان سازمانی مجبور باشن با مشکلات داخلی دست وپنجه نرم کنن، در برابر مشکلات خارجی آسیب پذیرتر هستن.
  • هدف رهبر این نیس که دستور بده. رهبر راهنمایی می کنه و به کارکنان خود اجازه می ده خودشون راه شون رو پیدا کنن. به کارکنان خود اجازه بدین فکر کنن، نه اطاعت .
  • اگه کارکنان، شرکت رو دوست نداشته باشن مشتریان هم اونو دوست ندارن.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری کار پیدا کنیم؛ ۸ پیشنهاد کاربردی واسه جویندگان کار

این کتاب واسه شماس؟

این کتاب می تونه الهام بخش شما باشه تا رهبر بهتری شید. به کمک این کتاب می تونین یه قدم به موفقیت نزدیک تر شید. سایمون سینک در این کتاب به شما یاد می ده نقش و مسئولیتای یک رهبر خوب کدوما هستن. رهبر خوب چه ویژگیایی داره و چه راهی رو باید انتخاب کنه. در این کتاب داستانای الهام بخشی از کسب و کارای موفق و روش کسب موفقیت اونا می خونین.

در حاشیه

در سال ۲۰۱۴ کتاب «رهبران آخر از همه غذا می خورن» نامزد دریافت جایزه ی بهترین کتاب در بخش تجاری در سایت Goodreads شد.

کتاب «رهبران آخر از همه غذا می خورن» درواقع ادامه منطقی کتاب «با به چه دلیل شروع کن» است که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد. سایمون سینک کتابای بی مثل دیگری هم در بخش ی مدیریت و رهبری نوشته که مثل ی اونا میشه به این موارد اشاره کرد: «اتحاد بهتره» و «چرای خود رو پیدا کن».

سایمون سینک در دانشگاه شهر لندن در رشته حقوق تحصیل کرد و بعد کارشناسی خود رو در رشته مردم شناسی فرهنگی از دانشگاه برندیس گرفت. سینک انسانی خوش بینه و به آینده روشن باور داره. اون باور داره می تونیم باهم اونو بسازیم. اون به رهبران و سازمانا یاد می ده، چه جوری الهام بخش بقیه باشن. هدف بزرگ اون اینه که دنیایی بهتر بسازه و واسه رسیدن به این هدف به مردم یاد می ده که چه جوری از شغل خود راضی باشن. اون یکی از محبوب ترین سخنرانان TEDه که در رده بندی این برنامه رتبه سوم رو داره. کتابای اون بیشتر اوقات از پرفروشای نیویورک تایمز هستن.دسته‌ها: آموزشی