اینکه پدر و مادرها چه جوری واسه کودکان خود در سنای جور واجور کتاب می خوندن، بر عشق کودکان به کتاب خوندن و آمادگی شون واسه یادگیریِ خوندن، اثر زیادی داره. این مقاله رو بخونین تا با ۱۱ نکته ای آشنا شید که در بحث کتابخوانی واسه کودکان احتیاج دارین بدونین.

۱. کتابایی بخونین که عکسای زیبایی داشته باشن

بدترین کتاب واسه کودکانِ زیر پنج سال، اونایی هستن که عکسای ساده و متن کوتاهی دارن. اگه این کتابا رو با کتابای مصور مقایسه کنین، می فهمید که کتابایی که تصویرهای ساده دارن، اون قدرها سر صحبت رو باز نمی کنن. مایکل موریسون در یکی از مؤسسات خیریه به خونوادهای کم درآمد کمک می کنه ارتباطات کلامی خود با کودکان رو پرورش دهند و از این راه یادگیری اونا در خونه رو بهتر کنن. موریسون می گه: «این کار واسه رشد کودک حیاتیه. از نقل قولای قدیمی کتابای کودکان که هر پدر و مادری باید دوباره هم نباید غافل شد.»

کتابخوانی واسه کودکان با ۱۱ ترفندی که اونا رو جذب کتاب می کنه آموزشی

۲. درمورد تصاویر سؤالاتی بپرسید

موریسون می گه کودکان در دوره ۱۶ تا ۲۴ماهگی، بیشتر از هر زمان دیگری در زندگی شون، به طور روزانه کلمات رو یاد می گیرن. اولین و آسون ترین کلماتی که کودک یاد میگیره، از راه نشون دادن تصاویر کتابه: کلماتی مثل «سگ» و «درخت». اگه تصویر یک سگ رو می ببینن، از کوچولوی خود بپرسید «سگ رو می بینی؟» یا «سگه چه رنگیه؟» این علم ساده ی لغات به کودکان کمک می کنه سریع تر کلمات دیگر رو یاد بگیرن. خیلی زود «سگ» تبدیل می شه به «سگ قهوه ای» و بعد «سگ قهوه ای» تبدیل می شه به «سگ قهوه ای داره می دوه». اگه از این روش استفاده کنین، می ببینن کودکان از چیزی که توقع دارین، باهوش ترن.

۳. وقتی واسه دلبندتان کتاب می خونین، اونو در آغوش بگیرین

کتابخوانی واسه کودکان با ۱۱ ترفندی که اونا رو جذب کتاب می کنه آموزشی

این به کودک کمک می کنه احساس راحتی و نزدیکی و لذت کتاب خوندن رو یکجا درک کنه. درنهایت [معلمان] می تونن سر کلاس، کتابا رو راحت تر بلندبلند بخونن. موریسون می گه این کار الان دیگر واسه هر کودک پیش دبستانی لازمه.

۴. درمورد نکاتِ روشن حرف بزنین

به چیزایی اشاره کنین که واسه شمایی که بزرگ سال هستین، روشن به نظر می رسن، مثلا اسم نویسنده رو بهش بگید و بپرسید که نویسنده چیکار می کنه. به کودک نشون بدین چه جوری کتاب رو نگه داره. نشون بدین چه جوری جمله ها رو از راست به چپ بخونه. نشون بدین ورق زدن چطوره. دانستن این قدمای ساده ی کتاب خوندن باعث می شه وقتی موقع مناسب فرارسید، خوندن جداگونه واسه کودک تون آسون تر باشه.

۵. داستان رو به زندگی واقعی مربوط کنین

اگه داستانی که می خونین، درمورد دختریه که به سوپرمارکت رفته، در مورد وقتی حرف بزنین که شما با هم به سوپرمارکت رفته بودین. از کودکان ۳ سال به بالا سؤالات پایان باز بپرسید (کی، چی، کجا و به چه دلیل) تا بحثی درمورد داستان گویی بین تون شروع شه. وقتی داستان رو به بخشی از زندگی واقعی مربوط می کنین، کودک بهتر می تونه کتاب و لغات رو به خاطر بسپارد، خصوصا بخشایی از زندگی که کودک شمام اونو تجربه کرده.

۶. از خوندن واسه حرف زدن با کودک استفاده کنین

واقعا مهم نیس کتاب رو تموم کنین؛ چیزی که مهمه، حرف هاییه که هنگام کتاب خوندن با بچتون میزنین. اگه والدین با اشتیاق به همه سؤالات جواب بدن، حتی اگه سؤالات کودک همه نداشته باشن، یه جور بده بستان کلامی بین اونا برقرار می شه که مهارتای شناختی و اجتماعی اون در دنیای واقعی رو بهبود می ده. سؤالاتی درمورد تصویرهای کتاب بپرسید و اجازه بدین مکالمه از اونجا شروع شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری کار پیدا کنیم؛ ۸ پیشنهاد کاربردی واسه جویندگان کار

۷. راحت صداهای عجیب وغریب و ادای شخصیتا رو دربیاورید

کتابخوانی واسه کودکان با ۱۱ ترفندی که اونا رو جذب کتاب می کنه آموزشی

کتابخوانی واسه کودکان با ۱۱ ترفندی که اونا رو جذب کتاب می کنه آموزشی

بوم! ما! بنگ! این صداها ممکنه خجالت آور به نظر برسن، ولی بچه باید اونا رو . تازه خوشش هم میاد که شخصیت بامزه ی شما رو ببینه. موریسون می گه شکلای جور واجور صداها و اداهایی که درمی بیارین، یکی از مهارتای سوادآموزی ابتداییه که درنهایت به اونا کمک می کنه صداها و واحدهای کلامیِ سازنده کلمات رو تشخیص دهند. تشخیص دادن و شنیدن این واحدهای صدایی به کودک کمک می کنه بتونه کلمات کامل رو ادا کنه.

۸. واسه کودکان زیر ۲ سال، کتابای تعاملی انتخاب کنین

واسه کودکانی که در دوره توجه کوتاه مدت قرار دارن، کتابای برجسته، کتابای انگشتی و کتابایی با جنسای جور واجور (پارچه ای، پلاستیکی و…) واسه خوندن تعاملی بهترند، چون این کتابا سر کودکان رو گرم و اونا رو جذبِ خود می کنن. با اینکه این کتابا کمی عجیب وغریب ان، باعث می شن کودکان در بزرگ سالی، شکلای جور واجور جور واجورِ خوندن رو با دید وسیع تری ببینن. خوندن یک کتاب تعاملی یا برجسته بعد از یک کتاب معمولی مصور کمک می کنه کودک شما به هر دو نوع کتاب علاقه مند شه.

۹. از کودک خود بخواهید آخر کتاب رو حدس بزنه

«فکر می کنی موشه وقتی همه جا رو به هم ریخت، چی کار می کنه؟» «فکر می کنی هارولد بعدش چی رو نقاشی می کنه؟» وقتی از کودک تون می خواید حدس بزنه بعدا در داستان چه اتفاقی میفته یا به یاد بیاره قبلا چه اتفاقی افتاده بود، بهش کمک می کنین بعدا بتونه خودش کتاب بخونه. بعدا وقتی بچه واسه اولین بار کتابی یک فصلی رو برمی داره که بخونه، خیلی راحت می تونه به یاد بیاره قبلا چه اتفاقی افتاده بود. این مهارت اساسی باعث می شه خوندن جذاب تر باشه. کدوم کودکی دلش نمی خواد بتونه آخر کتاب رو حدس بزنه؟ این روش حتی به بچه کمک می کنه قصه گوی بهتری شه.

کتابخوانی واسه کودکان با ۱۱ ترفندی که اونا رو جذب کتاب می کنه آموزشی

۱۰. از تصاویر کمک بگیرین تا بتونین رنگا، شکلا و اعداد رو بهتر نشون بدین

کتابخوانی واسه کودکان با ۱۱ ترفندی که اونا رو جذب کتاب می کنه آموزشی

توانایی شمارش به اندازه توانایی خوندن مهمه. درواقع، شمردن مهم تره. طبق گفته موریسون، اینکه کودک بتونه از یک تا ده رو از حفظ بشمارد یک چیزه، و اینکه بتونه شکلا، رنگا و اعداد رو در زندگی واقعی تشخیص بده، چیز متفاوتیه. وقتی موقع خوندن این سؤال رو بپرسید که «چند تا سیب توی سبد هست؟»، به کودک تون کمک می کنین اعداد رو درک کنه و ارتباطات ریاضی رو بهتر بشناسه. این کمک می کنه در آینده سؤالات ریاضی واقعی رو بهتر بررسی کنه.

۱۱. اجازه بدین کودک تون کنترل رو به دست بگیره

اگه بچه رو مجبور کنین یک جا بنشیند و کتاب بخونه، فکر میکنه خوندن تنبیه اوست. درعوض، اجازه بدین اون به اندازه قدرت تمرکزش کتاب بخونه. وقتی خسته شد، اجازه بدین کمی دور اتاق بدود، ولی چند دقیقه بعد دوباره به سراغ کتاب برید. وقتی کودک تون خسته یا کسل شد، دست ورندارید. درعوض، خودتون به خوندن و نظردادن درمورد داستان ادامه بدین. معمولا اونم کنجکاو می شه و برمیگرده پیش تون.

منبع : www.rd.com

 


دسته‌ها: آموزشی